Z badania przeprowadzonego przez firmę NEUROHM w ramach kampanii prowadzonej wspólnie przez SOS Wioski Dziecięce i onet.pl wynika, że aż 73 proc. rodziców przyznaje z przekonaniem, że zdarza im się kłócić przy dziecku, a ponad połowa krytykuje przy nim swą drugą połowę.
1/3 ankietowanych czasami dzieli się z najmłodszymi swoimi problemami zawodowymi. Niemal tyle samo osób potwierdziło, że zdarza im się rozładowywać negatywne emocje podczas rozmowy z dziećmi. 88 proc. respondentów jest pewnych, że nie winią dziecka za swoje porażki.
Dylemat, czy mówić dziecku o pewnych problemach, dotyczy wielu rodziców. Warto zwrócić uwagę, by informacje podawane maluchowi, były dostosowane do poziomu jego wiedzy i umiejętności językowych. Pozostaje też podstawowe pytanie: “Czy moje dziecko, musi o tym wiedzieć? Jeśli już musimy powiedzieć maluchowi o problemach, które wydają nam się dla niego trudne, to pamiętajmy, aby zadbać o sprzyjające warunki do rozmowy, a podczas niej mówić prostym i zrozumiałym językiem dopasowanym do wieku.
– mówi Małgorzata Ohme, psycholog i Redaktor Naczelna Onet Lifestyle.
Zastosowana w badaniu metoda umożliwia dotarcie do prawdziwych postaw respondentów. Dowiadujemy się, nie tylko co deklarują, ale także jak bardzo pewni są swoich odpowiedzi. Pozwala to na uchwycenie zjawiska wahania, co nie jest możliwe w przypadku klasycznego kwestionariusza.
- mówi Natalia Suska, CEO NEUROHM.
Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci
Celem kampanii prowadzonej przez SOS Wioski Dziecięce wspólnie z portalem onet.pl jest wzbudzenie w dorosłych refleksji, by nie obciążali dzieci swoimi problemami, a w razie poważnego kryzysu w rodzinie poprosili o pomoc specjalistów. Mogą ją otrzymać w ramach Programu „SOS Rodzinie”.
– mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.