Aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie w Polsce jest skrzywdzone dziecko.
Wielu uczniów musi nieść na swoich barkach dramatyczne doświadczenia, takie jak skrajne zaniedbanie i odrzucenie, rozpad rodziny, choroba lub śmierć rodzica.
Dobrze rozumiem, z jakimi emocjami mierzy się dziecko, którego dotychczasowa rzeczywistość, poczucie bezpieczeństwa, przynależności burzą się jak domek z kart. Odbudowanie tego dziecięcego świata jest niezwykle trudne. Wiem jak ogromne znaczenie w tak dramatycznych dla dziecka sytuacjach ma zewnętrzne wsparcie, zrozumienie, empatia – nie tylko ze strony najbliższych, ale także nauczycieli i wychowawców.
- mówi Natalia Kukulska, wieloletnia Ambasadorka SOS.
Fot. Agencja WBF. Od lewej: Anna Dereszowska, Natalia Kukulska, Zeinab Hashmat, Tomasz Wolny.
W procesie wychowania i edukacji zranionego dziecka trzeba pamiętać o pewnym kontekście, jego historii, przeżyciach. Te trudne, a czasem bolesne doświadczenia znacząco wpływają na rozwój dziecka, jego emocje, a także zachowanie, które dla otoczenia może być niezrozumiałe i zaskakujące. Wiemy, że w polskich szkołach pracuje wielu fantastycznych pedagogów, pragnących nie tylko przekazywać dzieciom wiedzę, ale także pomóc im dorastać i wspierać je w trudnych sytuacjach. To z myślą o nich Stowarzyszenie przygotowało przewodnik, który pomoże im lepiej zrozumieć świat dziecka z doświadczeniem traumy, a tym samym będzie cennym wsparciem w ich codziennej pracy.
- mówi Tomasz Saj, trener, psychoprofilaktyk i pedagog Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, współautor przewodnika.