Początek roku to czas podsumowań. Obecnie w pieczy zastępczej znajduje się 75,3 tys. dzieci[1], które wychowują się bez opieki rodzicielskiej. Mimo coraz większej świadomości społecznej, problem nadal jest palący, a pomoc wciąż potrzebna. W obliczu trudów, z jakimi mierzą się najmłodsi, SOS Wioski Dziecięce rozpoczynają kampanię „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyć po tobie wszystko co najlepsze”, zachęcającą do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku.
Czy rodzina to tylko geny?
Daje to duże poczucie spokoju. Gdy tylko potrzebuję załatwić prywatne sprawy, wyjechać, czy zwyczajnie odpocząć, wiem, że dzieci będą pod profesjonalną opieką. Dzięki temu czuję, że nie jestem sama i mam czas, aby się zregenerować – to bardzo ważne, ponieważ aby móc dawać dzieciom miłość i poczucie bezpieczeństwa, najpierw należy zadbać o to, aby mieć z czego.
opowiada Ewa, Mama SOS
Trudna sytuacja w pieczy zastępczej
Mamy odpowiednie zasoby, mamy przygotowaną infrastrukturę, jesteśmy przygotowani na pełne wsparcie organizacyjne dla rodzin. Brakuje jednak samych opiekunów zastępczych. Równocześnie dostajemy mnóstwo telefonów, często powtarzających się, z prośbą o przyjęcie dzieci do Wiosek. Chcielibyśmy móc zapewnić im opiekę, ale w tej chwili po prostu nie jest to możliwe.
komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Jak zostać rodzicem SOS?
Pierwszym etapem rekrutacji jest niezobowiązująca rozmowa informacyjna (telefoniczna lub online). Aplikować mogą zarówno single, jak też małżeństwa, które gotowe są, by podjąć się opieki zastępczej nad kilkorgiem dzieci. Mogą być to również osoby bezdzietne, jak też mające własne dzieci.
tłumaczy Paulina Cygler, koordynatorka Działu Rekrutacji i Rozwoju Pracowników w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Razem możemy wiele zdziałać
[1] Dane GUS, 09.05.2024 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/piecza-zastepcza-w-2023-roku,1,8.html
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.
Kasia Zakliczyńska
Starsza Specjalistka ds. PR Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce