Ubóstwo oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeba aktywizacji zawodowej, to główne powody, dla których SOS Wioski Dziecięce w Polsce poszerzają swoją działalność. W ramach profilaktycznego Programu „SOS Rodzinie” powstaną trzy nowe lokalizacje w trzech województwach – lubelskim (gmina Zakrzówek), mazowieckim (gmina Wodynie) i zachodniopomorskim (gmina Świeszyno). Pomoc kierowana będzie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
Ubóstwo i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych to najczęściej raportowane powody przydzielania pomocy społecznej we wspieranych przez nas lokalizacjach. Trudna sytuacja finansowa i niedostatecznie rozwinięte kompetencje opiekuńczo-wychowawacze przekładają się na jakość rodzinnych relacji, m.in. nasilając domowe konflikty. W połączeniu z niepewnością i lękiem jakie rodzą się ze względu na pandemię SARS-CoV-2 możemy obserwować negatywne oddziaływania na dzieci i młodzież, głównie w zakresie ich funkcjonowania w grupie rówieśniczej, czy obniżenia nastroju.
– mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”
W odpowiedzi na lawinowo rosnące potrzeby, nasze Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy.
- mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i zagrożonych rozpadem. Pomocą obejmujemy wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z dedykowanych im zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Oferujemy również szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców/opiekunów.
- mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”
Rozwój pieczy zastępczej
Nowe formy pieczy są naszą odpowiedzią na potrzeby dzieci. Praktycznie każdego dnia otrzymujemy telefony z powiatowych centrów pomocy rodzinie z pytaniem o możliwość przyjęcia dzieci do opieki zastępczej. O dramatycznej sytuacji świadczy również to, że wiele zgłoszeń się powtarza. To znaczy, że dzieciom miesiącami nie można znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce.
- mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce