Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce uruchomi swoje pierwsze w Polsce Centrum Specjalistyczne. Placówka zostanie otwarta w Kraśniku (woj. lubelskie) 5 listopada br. i będzie pierwszym tego typu miejscem, gdzie rodziny i dzieci będą mogły znaleźć kompleksową pomoc psychologiczną, terapeutyczną i pedagogiczną. W ramach Centrum prowadzona będzie, m.in. terapia integracji sensorycznej (Si) oraz terapia TRE (ang. Trauma Releasing Exercises).
Z uwagi na niewystarczający zakres wsparcia w stosunku do realnych potrzeb, niezbędne jest uruchomienie dodatkowych miejsc świadczenia usług terapeutycznych dla dzieci w powiecie kraśnickim, zwłaszcza dla dzieci z rodzin zastępczych, dysfunkcjonalnych i w kryzysie. Na terenie powiatu funkcjonują tylko 2 jednostki poradnictwa specjalistycznego, pomoc psychologiczna i pedagogiczna jest niewystarczająca. Zwiększa się liczba osób – zwłaszcza dzieci – zdiagnozowanych jako wymagające pomocy specjalistycznej i terapeutycznej.
- Dariusz Krysiak, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Kraśnik
Rośnie liczba dzieci z zaburzeniami
W rodzinach zastępczych często więcej niż jedno dziecko wymaga specjalistycznej pomocy. Rodzicom zastępczym brakuje zaś specjalistycznej wiedzy oraz możliwości, aby zapewnić swoim podopiecznym pożądaną jakość opieki zdrowotnej. Podjęcie działań właśnie we wczesnym okresie rozwoju daje szansę szybkich postępów, często powoduje zahamowanie wielu zaburzeń oraz zapewnia pomoc i wsparcie dla rodziny. Dzieci mają bowiem większą łatwość uczenia się i są bardziej podatne na terapię. Wiele zaburzeń rozwija się bowiem wraz z wiekiem, co utrudnia terapię i edukację.
- mówi Tomasz Saj, trener, psychoprofilaktyk i pedagog Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce
Pomoc specjalistyczna
Placówka oferować będzie zindywidualizowane, wieloaspektowe i synergiczne wsparcie stymulujące harmonijnie wszystkie sfery dziecka. W zależności od wyników diagnozy oraz wywiadu z rodziną, ustalone zostaną formy i sposoby oddziaływań wobec dziecka i jego rodziny oraz proces terapii. Dzięki zróżnicowaniu metod dostępnych w jednym miejscu możliwa będzie bieżąca modyfikacja charakteru udzielanej pomocy.
- Terapia SI: działania te skierowane będą do dzieci ze specyficznymi trudnościami rozwojowymi (np. dyskalkulia, dysleksja, dysortografia) i schorzeniami (np. autyzm, zespół Aspergera). Dzieci zostaną objęte oddziaływaniami terapeutycznymi, co w rezultacie ma zapewnić im lepsze funkcjonowanie psychospołeczne.
- TRE®: działania te skierowane będą do dzieci które doświadczyły traumy lub silnego stresu; beneficjenci zostaną objęci działaniami, które skutkować będą zmniejszeniem stresu fizycznego i psychicznego w przyszłych trudnych sytuacjach życiowych.
- Terapia logopedyczna: działania te skierowane będą do dzieci, u których stwierdzono wady wymowy, opóźniony rozwój mowy, brak poprawności językowej czy też ubogie słownictwo. Zaplanowany program edukacyjny będzie przeciwdziałać negatywnym skutkom zaburzeń językowych – problemom z czytaniem i pisaniem, przyswajaniem wiedzy, trudnościom w komunikowaniu się oraz nieprawidłowemu funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej.
- Psychoterapia: działania te skierowane są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Realizacja zadania ma podnieść dostępność do psychoterapii, poprawę codziennego funkcjonowania w rodzinie, grupie rówieśniczej i środowisku lokalnym. Regularne spotkania dadzą możliwość niwelowania błędnych przekonań na temat siebie, otaczającego świata oraz pozwolą zadbać o rozwój osobisty.
- Edukacja szkoleniowa i rzecznictwo: W odpowiedzi na potrzeby pracowników pomocy społecznej z powiatu kraśnickiego prowadzone będą szkolenia z zakresu pracy z dzieckiem po traumie, edukacji psychoseksualnej dzieci i młodzieży, szkoły dla rodziców i wychowawców, praw dziecka oraz projekty rzecznicze.