Jak wynika z Raportu „SOS Rodzinie”, opublikowanego dziś przez SOS Wioski Dziecięce, zmiany w polskim systemie opieki społecznej, zwłaszcza świadczenie 500 plus, przyniosło wiele pozytywnych zmian polskim rodzinom. Jednak, samo świadczenie finansowe, w ocenie ekspertów Stowarzyszenia, nie jest wystarczające. By poprawić sytuację dzieci żyjących w rodzinach zagrożonych rozpadem, dotkniętych niezaradnością czy zmagających się z przemocą i uzależnieniami konieczny jest dalszy intensywny rozwój profilaktyki rodzinnej przynajmniej w co drugiej gminie w Polsce.
Sama poprawa sytuacji finansowej rodziny nie wystarczy. Z rodziną w kryzysie, trzeba po prostu być. Poradzić na co warto wydać pieniądze z nagle większego domowego budżetu. Trzeba motywować rodziców do tego by chcieli zmienić swoje życie, by przerwali krąg wyuczonej bezradności, którą niektórzy z nich odziedziczyli po swoich rodzicach czy dziadkach, by zerwali z ewentualnym nałogiem, znaleźli i utrzymali pracę, by nauczyli się jak być wystarczająco dobrymi rodzicami, jak wychowywać własne dzieci.
Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Zaniedbanie, odrzucenie i brak wiary we własne możliwości. To tylko niektóre z przeciwności, z którymi zmagają się tysiące dzieci toczących nierówną walkę z życiem. Właśnie pomoc im oraz ich rodzinom jest istotą pracy sześciu zespołów ludzi tworzących Programy – SOS Rodzinie. Pomagają stawiać czoło problemom, wyzwaniom dnia codziennego, czasem są potrzebni, by po prostu wysłuchać.
Anna Bielecka Dyrektor ds. Rozwoju Programów w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce, współautorka raportu.
W takich niewielkich wioskach stajemy się ważną częścią społeczności, a co najważniejsze, pomagamy zmieniać codzienne życie dzieci. Jesteśmy przekonani, że w co drugiej, o ile nie w każdej gminie Polski, potrzebne są miejsca dziennego wsparcia dla dzieci.
dodaje Anna Bielecka
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Kolokwialnie mówiąc, dajemy rodzinie wędkę a nie rybę, nie pomagamy doraźnie pakując paczkę na święta czy finansowo, gdy nie starcza do pierwszego. Szukamy w samej rodzinie motywacji do zmiany, umacniamy, pracujemy na zasobach to wymaga czasu, bo rodziny, którym pomagamy nie tylko doświadczają różnych problemów, ale też często dziedziczą je od kilku pokoleń w swoich rodzinach.
Łukasz Łagód, Doradca ds. Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, współautor raportu.