Znana autorka literatury dziecięcej Tina Oziewicz napisała bajkę dla SOS Wiosek Dziecięcych, która uczy o mocy słów. Sposób, w jaki zwracamy się do swoich dzieci wpływa na to jak wielkie się czują – i to dosłownie! Premiera bajki Co robią słowa?, podczas której nowa ambasadorka SOS, Bovska, przeczyta uczestnikom jej tekst, odbędzie się w najbliższa sobotę w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28. Poza czytaniem, na dzieci czekać będą animacje i specjalne warsztaty.
Dlaczego to takie ważne?
Główna bohaterka, podobnie jak wiele podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, nie słyszała w domu słów, które wspierały ją i sprawiały, że czuła się kompetentna, kochana, ważna. Jej finał pokazuje jednak, że nie trzeba powielać złych czy przemocowych wzorców, wśród których się wzrastało. Można – jak nasza Myszka – przerwać pokoleniową sztafetę umniejszania innych i przekazać dzieciom wszystko, co najlepsze.
– opowiada Tina Oziewicz, autorka bajki.
Pamiętajmy, jak ważne jest werbalne wspieranie naszych dzieci. Jest to kluczowe w budowaniu sprawczości i pewności siebie przyszłych młodych dorosłych. Słowa mają moc kształtowania własnego postrzegania siebie i świata w około, dlatego każde wyrażenie wsparcia, zrozumienia czy zachęty ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Każdą ważną informację, także dotyczącą trudnego zachowania dziecka, można przekazać w sposób pełny szacunku.
– apeluje Aleksandra Sikorska, psycholog i doradczyni programowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce.
Warsztaty dla najmłodszych i nie tylko
Pomóż dzieciom, które na co dzień maleją

Bajka z Bovską
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.