Już 5 października w Lublinie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce wraz z marką rowerów dziecięcych Woom zorganizuje praktyczne warsztaty dla podopiecznych organizacji. Cel? Zaznajomić dzieci z zasadami bezpieczeństwa na drodze – a wszystko w formie zabawy, zdrowej rywalizacji i praktycznych wyzwań!
Bezpieczeństwo dzieci na drodze zawsze znajduje się na naszej liście priorytetów. W SOS Wioskach Dziecięcych regularnie przypominamy o zasadach poruszania się po jezdni, chodniku czy ścieżce rowerowej, prowadzimy również zajęcia BHP. Dzięki marce Woom możemy pójść krok dalej – sobotnie wydarzenie zgromadzi naszych podopiecznych ze wszystkich programów z całej Polski i w gronie specjalistów nauczy ich, jak dbać o siebie i innych w ruchu drogowym, doskonale się przy tym bawiąc.
– opowiada Adam Jaszczuk, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Lublin.
Choć liczba ta z roku na rok maleje, wciąż są to druzgocące dane. Jedyne statystyki, z których możemy być zadowoleni, to te pozbawione jakichkolwiek ofiar. Wydarzenie „Bezpieczni na drodze” to dobry krok w tym kierunku. Dzieci poza teorią, opowiedzianą w przystępny sposób przez profesjonalistów, będą mogły same wprowadzić w życie poznane zasady podczas praktycznych wyzwań na rowerach i hulajnogach. To będzie dobra sobota!
– zapewnia Jarosław Dąbrowski, główny specjalista ds. BHP w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce oraz Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, który 5 października poprowadzi z dziećmi zajęcia nt. pierwszej pomocy przedmedycznej.
1Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku, raport Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, s. 39.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.