79 rodzin, w tym 170 dzieci objętych kompleksowym wsparciem i 13 rodzin w pełni usamodzielnionych – to bilans pięciu lat funkcjonowania Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” w Kraśniku. Z okazji rocznicy, 29 sierpnia odbędą się uroczyste obchody w Zakrzówku. Program pomaga rodzinom, które zmagają się z wieloma problemami. Od teraz system pomocy oparty na sukcesie „SOS Rodzinie” może wprowadzić każda gmina w Polsce. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce opracowało gotowy model do wdrożenia „od zaraz”.
Dokonać niemożliwego – Program Umacniania Rodziny w Kraśniku
Bezrobocie, ubóstwo, uzależnienia, problemy z komunikacją – m.in. z takimi trudnościami, które przez pandemię, inflację czy kryzys zdrowia psychicznego zaczęły być codziennością, muszą mierzyć się polskie rodziny. Naczelnym celem projektu jest troska o to, aby każde dziecko mogło szczęśliwie wychowywać się w swojej biologicznej rodzinie. Program gwarantuje kompleksową pomoc, która bez wsparcia stowarzyszenia byłaby dla beneficjentów poza zasięgiem.
– Zakres pomocy jest bardzo szeroki. Dla rodziców i opiekunów oferujemy m.in. konsultacje psychologiczne, szkolenia, wsparcie materialne i prawne. Dzieci z kolei, oprócz zajęć świetlicowych i edukacyjnych, gdzie mogą odpocząć po szkole, odrobić lekcje, zjeść ciepły posiłek czy rozwijać talenty, jeżdżą też na kilkudniowe wakacje w Polsce i za granicę – niedawno grupa podopiecznych objętych programem wróciła z wyjazdu organizowanego na terenie obozu SOS-u we Włoszech – opowiada Paulina Cebula, koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” w Kraśniku i Zakrzówku.
Kącik wyciszeń (Program Umacniania Rodziny "SOS Rodzinie")
Rozwiązania oraz pomoc oferowana przez program jest sprawdzonym, doskonalonym przez lata systemem wsparcia. Łukasz Łagód, psycholog oraz doradca programowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce zaznacza, że to wysoka skuteczność jest najlepszym wskaźnikiem jakości prowadzonych działań.
– Co roku w całym kraju wspieramy ponad 400 rodzin – to jest około 1500 osób, którym nasi pracownicy gwarantują stałą pomoc w kryzysach. Nie są tu jednak ważne liczby, lecz skuteczność. Powyżej 70 proc. osób, które kończy współpracę z Programem Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” jest w stanie żyć samodzielnie, zapewnić realizację potrzeb swoich i swoich dzieci – funkcjonować bez żadnej pomocy z zewnątrz. To jest niesamowity sukces!*
Program Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” działa w Kraśniku i okolicach od 2018 roku. Rodziny po wsparcie mogą zgłaszać się do punktów konsultacyjnych, które znajdują się w Zakrzówku, przy ulicy Żeromskiego 24b oraz w Kraśniku, przy ulicy Piaskowej 30/8.
Jak pomóc rodzinom w kryzysie? Stowarzyszenie stworzyło receptę dla rodzin w całej Polsce
– W drodze dialogu z rodzinami, z dziećmi (beneficjentami programu), ekspertami stowarzyszenia, pracownikami systemu wsparcia oraz w oparciu o wiedzę specjalistyczną i własne badania, opracowaliśmy wspólnie model „Niezależni – samodzielni”. Jest to recepta na wyjście z kryzysu, gotowa do wdrożenia w każdej gminie, z wykorzystaniem istniejących instytucji – tłumaczy dalej Łukasz Łagód.
Model jest możliwy do wdrożenia „od zaraz” – wystarczy inicjatywa oraz zaprezentowanie założeń projektu władzom gminy. Można go pobrać za darmo na stronie https://wioskisos.org/wp-content/uploads/2023/01/niezalezni-samodzielni-sos-wd.pdf.
Regularne wsparcie
Program „SOS Rodzinie” może się rozwijać dzięki wsparciu darczyńców. Aby dowiedzieć się o możliwościach wspierania wystarczy wejść na stronę www.dziecisos.org, na której można przekazać comiesięczną darowiznę. Każda darowizna, szczególnie regularna, to realna pomoc rodzin w kryzysach.
Plan imprezy
Wydarzenie, będące celebracją i podsumowaniem dotychczasowych działań lokalnych, rozpocznie się we wtorek 29 sierpnia o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Centrum Kultury i Biblioteki w Zakrzówku (około 20 kilometrów od Kraśnika). Poza przybliżeniem pięciu lat działalności programu, będzie to czas integracji sąsiedzkiej z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami instytucji współpracujących. Poniżej program obchodów:
14:00 Uroczyste rozpoczęcie obchodów 5-lecia programu i powitanie zaproszonych gości
14:05 Część oficjalna
14:25 Otwarcie stanowiska sensorycznego Centrum Specjalistycznego SOS w Kraśniku, fotobudka, animacje: warkoczyki, tatuaże, malowanie, twarzy, balony
14:35 Występ zespołu muzycznego „Błękitne korale”
14:45 Występ Gminnej Orkiestry Dętej z Zakrzówka
15:00 Występ Niespodzianka
15:30 Poczęstunek
* Cała rozmowa z Łukaszem Łagódem, gdzie opowiada m.in. o swoich doświadczeniach w pracy z rodzinami objętymi programem, dostępna jest w podcaście „Talk życia” https://open.spotify.com/episode/0zPPyZ6YQTgnvybWsLWGST
***
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata.
W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie. Przez cały 2022 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich beneficjentów, w tym 1550 dzieci i młodzieży – 366 w opiece zastępczej oraz 1184 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 2215 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało niezbędną pomoc w relokacji, wsparciu prawnym i psychologicznym.