Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce kojarzone jest głównie z pieczą zastępczą. Tymczasem od 10 lat prowadzi również „SOS Rodzinie”, czyli program pomocowy skierowany do dzieci i rodzin w potrzebie z woj. zachodniopomorskiego. Jak dotąd, wsparcie otrzymało 291 rodzin, w tym 748 dzieci. Stowarzyszenie, oprócz działań profilaktycznych, zapobiegających rozpad rodziny, prowadzi również SOS Wioskę Dziecięcą w Karlinie. Jest to miejsce, gdzie porzucone i osierocone dzieci znajdują miłość i bezpieczeństwo.
Kompleksowa pomoc dla całej rodziny
Działamy tutaj już od 10 lat. I przyznam, że jest w tym coś wyjątkowego. Niektóre dzieciaki, którym pomagaliśmy kilka lat temu są już dorosłe i mają własne samodzielne rodziny. Myślę, że jest to najwspanialsza nagroda. Widzieć, że praca, którą wykonaliśmy ma tak piękne zakończenia.
– mówi Michał Szwiec, Koordynator Programu "SOS Rodzinie" w Karlinie.
Głównym celem projektu jest umocnienie rodziny. Pomagamy znaleźć jej zasoby i mocne strony i pracujemy nad tym by nasi beneficjenci uwierzyli w to, że mogą pokonać kryzys. Oferujemy pomoc specjalistów: psychologa, psychoterapeuty, psychiatry dziecięcego i terapeuty uzależnień. Rodziny mają również dostęp do konsultacji prawnika czy dietetyka. Organizujemy też spotkania grupy wsparcia dla kobiet oraz warsztaty dla rodziców wspierające ich w wychowaniu dzieci i sprawowaniu nad nimi opieki.
– mówi Michał.
Są to również wyjątkowe miejsca pracy, które pozwalają na rozwój i podejmowanie ciekawych wyzwań. Chętnie współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin.
– dodaje Michał.
Program SOS Rodzinie funkcjonuje także w Siedlcach (zobacz film)
Dziecko w centrum uwagi
Współpraca z nami jest dobrowolna. Nigdy niczego nie narzucamy, a plan działania przygotowujemy dopiero po wstępnych rozmowach. Co ważne, pomoc kierujemy również do dzieci. To właśnie ich dobro oraz rozwój są dla nas priorytetowe.
- podkreśla Monika Kraszewska, Koordynator Programu „SOS Rodzinie” w Koszalinie.
Obejmują one pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, np. logopedy, organizację czasu wolnego w formie zabaw i zajęć sportowych oraz rozwój zainteresowań. W świetlicach dzieci mogą również zjeść ciepły posiłek, a od czasu do czasu organizujemy wyjazdy rodzinne połączone z warsztatami prowadzonymi przez specjalistów.
– dodaje Monika.
Pomoc w czasach pandemii
W trakcie największego lockdawnu pracownicy wykonywali pracę zdalną i pomagali poprzez telefon, internet, social media i różnego rodzaju aplikacje do kontaktu video. W tym okresie konsultacje z rodzicami i dziećmi, np. pomoc dzieciom w lekcjach czy prowadzenie zajęć profilaktycznych odbywały się online. Jednak w sytuacjach najbardziej kryzysowych udzielaliśmy bezpośredniego wsparcia.
- komentuje Michał Szwiec.