Pod apelem dotyczącym wprowadzenia systemowych zmian po to by każde dziecko w Polsce miało dostęp do opieki psychiatrycznej i psychologicznej w szkole lub ośrodku zdrowia, podpisało się ponad 7 tysięcy osób. Jak pokazują badania sytuacja przedłużającego się lockdownu coraz mocniej odbija się na kondycji psychicznej polskich dzieci. Dlatego Stowarzyszenie chce zaprosić rodziców, którzy czują na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za równowagę psychiczną ich dzieci do debaty: „Rodzice w pandemii – jak przeżyć żal po stracie tego czego nie było i zaadaptować się do rzeczywistości zmienionej koronawirusem”
Rok pandemii i lockdownu to już nie tylko przestrzeganie obostrzeń, >>chwilowe<< zawieszenie dotychczasowego trybu życia i oczekiwanie na >>po pandemii<<, czy nadzieja, że za trzy góra pięć miesięcy to się skończy. Co więcej, strategie >>byle z edukacją zdalną wytrzymać do wakacji<<, już nie działają. Pandemia jest cały czas i nie wiemy jak długo jeszcze z nami będzie. To moment, kiedy powoli przebija się do naszej świadomości fakt, że świat sprzed pandemii może naprawdę już nie wróci”.
- mówi Aleksandra Sikorska, psycholog ze Stowarzyszenia.
Naprawdę codziennie czuję się tak jakbym przeżywała żałobę po tym, co pandemia nam zabrała. Czy mam prawo się tak czuć? Teraz, kiedy tyle osób umiera naprawdę? Kiedy słyszę o tym, że moje dzieci nazywa się >> straconym pokoleniem>>, gdy słyszę, że po powrocie do szkoły będą przede wszystkim nadrabiać zaległości, że znów nie będą miały szansy na budowanie relacji jestem naprawdę przerażona".
– mówi mama dwójki nastolatków, Anna Choszcz- Sendrowska, ze Stowarzyszenia
jak zaadoptować się do nowej rzeczywistości, jak odpowiadać na pytania o przyszłość, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie? Wielu rodziców po prostu tego nie wie".
- dodaje
Dlatego 27.04.21 o godzinie 18.00 Stowarzyszenie zaprasza rodziców do debaty: „Rodzice w pandemii – jak przeżyć żal po stracie tego czego nie było i zaadoptować się do rzeczywistości zmienionej koronawirusem”:
Każde dziecko zasługuje na to, by być zauważone, usłyszane, by otrzymać pomoc, gdy tego potrzebuje. To właśnie każdego dnia staramy się dawać podopiecznym SOS Wiosek Dziecięcych. Z zespołem naszych specjalistów: Rodziców SOS, psychologów i pedagogów, każdego dnia pracujemy, by zapewnić dzieciom wsparcie, odbudować ich poczucie bezpieczeństwa i pomóc uporać się z trudnymi przeżyciami.”
– mówi Barbara Rajkowska dyrektor krajowa Stowarzyszenia