Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce apeluje o poprawę dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci w całej Polsce.
Jak pokazują policyjne statystyki co miesiąc ponad 70 dzieci w Polsce próbuje odebrać sobie życie. A jak wynika z raportu NIK w 2019 roku Ok. 630 tys. dzieci w Polsce potrzebowało opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Jak donoszą specjaliści pandemia na pewno te potrzeby spotęgowała. Tymczasem dzieci w Polsce czekają na wizytę u specjalisty nawet w kilkumiesięcznych kolejkach. A te mieszkające w małych miejscowościach pozostają bez szans na specjalistyczne wsparcie. Dla wielu z nich każdy dzień bez pomocy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia – podkreśla Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w petycji kierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego.
Alarmujące dane
Choć skala potrzeb nieustannie wzrasta, dostęp do specjalistycznej opieki w zakresie zdrowia psychicznego wciąż jest niewystarczający.
– „Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc wszystkich, dla których ważne są prawa dzieci, a także ich dobro i zdrowie. Tylko wspólnymi siłami, wspólnym głosem możemy zmienić trudną rzeczywistość tych najbardziej bezbronnych. Te dzieci zasługują na to, żeby je zobaczyć, usłyszeć. Każdy z nas może okazać wsparcie i pomóc nam chronić dzieci, składając podpis pod naszym apelem”.
– mówi Barbara Rajkowska dyrektor krajowa Stowarzyszenia
- Są dzieci, które nie mogą czekać! Zobacz je!
Nierówności społeczne
„Ubóstwo ma twarz dziecka wiejskiego i dziecka mieszkającego w Polsce wschodniej. Trwający kryzys uwidocznił i powiększył nierówności społeczne, również w zakresie dostępu do specjalistycznej opieki”.
-Pracujemy w tych środowiskach od lat i wiemy, jak ten dostęp wygląda na wsiach i w wielkich miastach. Trwający kryzys, związany z pandemią Covid-19 uwidocznił nierówności społeczne, również w zakresie dostępu do specjalistycznej opieki. Za wizytę u specjalisty nie tylko trzeba zapłacić, ale także, jeżeli mieszka się w małej miejscowości, na nią dojechać, pokonując często kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Dla wielu dzieci z rodzin w trudnej sytuacji w praktyce oznacza to pozostanie bez szansy na specjalistyczne wsparcie”.
– dodaje Beata Kulig.
Prawo każdego dziecka
„Zgodnie z art. 24 Konwencji o prawach dziecka, której Polska jest stroną, każde dziecko ma prawo do opieki zdrowotnej. Opieka ta, obejmując zdrowie psychiczne powinna oznaczać szybki i bezpłatny dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oferujących pomoc psychologiczną i psychiatryczną blisko miejsca zamieszkania dziecka, np. w szkole lub lokalnym ośrodku zdrowia.”
– przypominają autorzy petycji.