Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiło program dożywiania dla 999 dzieci w Zimbabwe. Pomoc kierowana jest do podopiecznych z 35 wiosek w okolicach rezerwatu w Imire. Stowarzyszenie do końca 2020 roku, planuje dotrzeć z różnego rodzaju pomocą do 5 000 dzieci, z 1 700 rodzin, pomoc ma obejmować nie tylko program dożywiania, ale również inne programy prowadzone przez SOS. Dlatego tak bardzo ważne jest wsparcie darczyńców. Dzieci z tego terenu są szczególnie zagrożone głodem. Ich dystans do szkół wynosi średnio 10 km w obie strony, a otrzymany posiłek jest często ich jedynym pełnowartościowym pokarmem w ciągu dnia. Projekt dożywiania realizowany jest we współpracy z SOS Wioskami Dziecięcymi w Zimbabwe. Ambasadorem akcji został Tomasz Michniewicz, polski podróżnik, dziennikarz i reportażysta.
Proszę sobie wyobrazić głodne dziecko, które w upale maszeruje do szkoły trzy godziny w jedną stronę, a po powrocie do domu jeszcze zbiera drewno na opał, nosi wodę i pracuje w polu. Niewyobrażalne, a jednak okrutnie prawdziwe. W Zimbabwe bezrobocie sięga 90 procent, a jeśli ktoś ma pracę, zarabia 80 dolarów miesięcznie. Masa dzieci nie ma w ogóle dzieciństwa, a wiele również przyszłości, bo ich rodziców nie stać na opłaty szkolne. To są dziury na pokolenia.
- mówi Tomasz Michniewicz.
Zmiany klimatu mają katastrofalny wpływ na życie dzieci
- Efekty zmian klimatu obserwowane w Zimbabwe to przede wszystkim brak opadów i powtarzające się susze, co przekłada się bezpośrednio na dostępność wody oraz żywności. Kraj ten jest narażony na susze już w wyniku samych uwarunkowań geograficznych. W przeciągu ostatnich dwóch dekad zjawisko to nawraca coraz częściej osiągając rekordowe poziomy. W chwili obecnej poziom opadów w najsuchszych częściach kraju wynosi 15-45% poniżej średniej. Brak wody powoduje nie tylko malejącą powierzchnię terenów przeznaczonych pod uprawę, ale również ograniczoną dostępność pastwisk i wodopojów dla zwierząt hodowlanych. Niskie opady mają również wpływ na spadek zapotrzebowania na pracę dorywczą, pogarszając tym samym sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych i ich dostęp do żywności.
- mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Pełnomocnik ds. realizacji Projektu Klimada 2.0 w IOŚ-PIB.
Działalność w Kamerunie
Świadczona pomoc ma charakter kompleksowy i wielosektorowy, jest ona dostosowana do bieżących realiów co może oznaczać np. wsparcie rodzin prowadzących działalność rolniczą w zmianie upraw na takie, które są w stanie przetrwać suszę.
– mówi Barbara Rajkowska.