Czas powrotu do szkoły dla niektórych uczniów jest wyjątkowo trudny. Wiele dzieci każdego dnia niesie na swoich barkach nie tylko plecak wypełniony książkami i przyborami szkolnymi, ale również ciężar emocji i przeżyć, które bardzo często przenoszą na nie dorośli. Problemy, z którymi się mierzą są jak niewidzialny ciężar, który nie pozwala cieszyć się dzieciństwem, utrudnia naukę i kontakty z rówieśnikami. Takie obciążenie może mieć również negatywny wpływ na zdrowie, rozwój oraz samodzielność w dorosłym życiu.
Kwestię tę podnosi nowa kampania Stowarzyszenia, której celem jest zebranie środków na zapewnienie opieki, specjalistycznego wsparcia i wyrównanie szans edukacyjnych podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych i programu „SOS Rodzinie”. Poprzez kampanię, Stowarzyszenie pragnie również podjąć dyskusję na temat roli pedagogów szkolnych i nauczycieli w pracy z dziećmi, wymagającymi szczególnego wsparcia i uwagi – dziećmi, które doświadczyły traumy.
- Przed nauczycielami stoi wyzwanie takiej pracy z uczniem, która uwzględnia wiedzę o traumie i rozumie źródła jego zachowań. Aby skutecznie pomagać naszym podopiecznym, ściśle współpracujemy z nauczycielami. W tym celu w szkołach, do których uczęszczają podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzimy m.in. specjalistyczne szkolenia poświęcone pracy z dzieckiem, które doświadczyło traumy. Opracowana ostatnio broszura pt. „Szkoła wrażliwa na traumę” ma na celu przybliżenie nauczycielom złożonego zagadnienia, jakim jest wpływ traumy na życie i zdrowie dziecka, oraz pomoc w codziennej pracy z uczniem, którego dotknęły takie doświadczenia.
- mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, jedna z autorek opracowania.