Poza sportowym wymiarem triathlonu, ważny jest tu również aspekt rekreacji i integracji. Organizacja wydarzenia, wspólne przygotowania i treningi, możliwość aktywnego spędzenia czasu z podopiecznymi z innych Wiosek SOS – to wszystko sprawia, że wydarzenie jest już stałym punktem w kalendarzu Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej, na który co roku wszyscy czekają z niecierpliwością.
– opowiada Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. pieczy interwencyjno-socjalizacyjnej w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.
Nie jest przypadkiem fakt, że to właśnie siedlecka Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa zainicjowała organizację triathlonu. Na SOS-owej mapie Polski jest to miejsce znane z miłości do sportu – nasza młodzież jeździ na kilkudniowe rajdy rowerowe, bierze udział w zawodach, turniejach, chodzi na siłownię. Sport odgrywa u nas bardzo ważną rolę, również terapeutyczną – pozwala w zdrowy sposób uwolnić trudne emocje podopiecznych. Jest to znakomite wsparcie w procesie terapeutycznym, które dodatkowo pozwala odkrywać, jak dużo talentów jest wśród naszej młodzieży.
– opowiada Tomasz Wrzosek.
Przez cały 2024 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2 489 polskich beneficjentów, w tym 1663 dzieci i młodzieży – 399 w opiece zastępczej oraz 1264 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło niemal 6 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe oraz rozpoczęło pomoc w Tanzanii, a 1436 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i wsparcie niezbędne do życia w nowych realiach.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w ponad 130 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.