Łącznie na przestrzeni tych 19 lat pomogliśmy setkom rodzin i dzieci. Wiele z nich dzisiaj zakłada swoje rodziny, spełnia marzenia. Ich życie w żaden sposób nie przypomina świata, z którego do nas przybyli. Widok naszych usamodzielnionych podopiecznych – utalentowanych, pracowitych, zdolnych do okazywania uczuć i dzielenia się nimi – jest najpiękniejszym prezentem jaki mogliśmy dostać. To także ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju
– mówi Eliza Potomska, Dyrektorka Programu SOS Karlino
Zmiany widać niemal każdego dnia. Wśród moich dzieci miałam kilkoro z naprawdę dużymi zaległościami w nauce. Kiedy trafiły pod moją opiekę, musieliśmy włożyć mnóstwo pracy i energii w nadrobienie wszystkich materiałów. To była ciężka praca, jednak się opłaciła – w tym roku wszystkie ukończyły ósmą klasę szkoły podstawowej! Jestem z nich bardzo dumna, w takich chwilach łzy same napływają do oczu. Widzę, jak moje dzieci zmieniają się, realizują swoje pasje i czują się pewniej wśród rówieśników
– opowiada wzruszona Mama SOS, Małgorzata Hartung
Pamiętam nasze pierwsze odwiedziny w SOS Wiosce Dziecięcej w Karlinie. Widok pełnej ciepła, radości i rodzinnej atmosfery Wioski, w której dzieci z bagażem nieraz naprawdę traumatycznych doświadczeń mogą dorastać w miłości, z dala od dotychczasowych trudów, głęboko nas poruszył. To z myślą o dzieciach stworzyliśmy program „Wspieramy Rodziny SOS”, by zapewnić podopiecznym pomoc w zajęciach pozalekcyjnych, nauce zawodu czy specjalistyczną opiekę. Jednocześnie staliśmy się przyjaciółmi mieszkańców SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie. Przez 15 latach współpracy, udało nam się pomóc ponad 3200 beneficjentom. To cudowne uczucie widzieć, że nasze działania przynoszą realną pomoc i dają dzieciom szansę na lepsze życie.
– opowiada Anna Romejko, Manager ds. PR firmy Dr. Oetker.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.