Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie wytyczne do standardów ochrony dzieci, które są wynikiem długo oczekiwanej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanej również ustawą Kamilka. Nowa legislacja to kolejny krok na drodze do społecznego uznania i szacunku wobec podmiotowości osób małoletnich. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, jako organizacja z ponad 40-letnim doświadczeniem rzecznictwa w imieniu małoletnich, także bierze udział w pracach nad nowymi standardami, kontynuując uwrażliwianie społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci.
Czym jest Polityka Ochrony Dziecka?
Przede wszystkim jednak Polityka promuje świadomość problemu oraz uwrażliwia na schematy i formy przemocy, czy czynniki ryzyka wystąpienia krzywdzenia dzieci, w efekcie prowadząc do szybszego reagowania na sytuacje naruszające bezpieczeństwo małoletnich.
- tłumaczy Beata Kulig, doradczyni ds. rzecznictwa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Jak chronić małoletnich?
Uczymy naszych pracowników jakie są symptomy przemocy wobec dziecka. Przypominamy, że krzywdzenie dziecka to nie tylko przemoc fizyczna, ale to też krzywdzenie emocjonalne, gdzie oznakami mogą być skargi somatyczne, nadmierna uległość, albo agresywność. Uczymy jak zwracać uwagę na sygnały zaniedbania lub wykorzystania seksualnego, które bardzo łatwo przeoczyć.
– mówi Aleksandra Sikorska, psycholożka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Uwierz dziecku w historię, którą ci opowiada. Powiedz mu, że dobrze zrobiło, że dzieli się z Tobą tą historią. Zapisz, bo pamięć jest ulotna. Nie próbuj tłumaczyć ani sprawcy, ani kontekstu. Podziękuj dziecku, że podzieliło się z Tobą tą historią i powiedz dziecku ogólnie jakie będą Twoje dalsze kroki.
- zaleca Beata Kulig.
Co dalej z ochroną dzieci?
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowej rzeczywistości.