Dlaczego?
Ten okres roku jest wyjątkowo rodzinny. Niedawno obchodziliśmy dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas Festynu Rodzinnego będziemy zatem celebrować… rodzinę! Celem imprezy jest przede wszystkim zabawa i integracja naszej SOS-owej społeczności. Wierzymy, że jeżeli rodzina – niezależnie czy biologiczna, czy zastępcza – jest ze sobą blisko, darzy się szacunkiem i poświęca dla siebie wystarczająco dużo czasu, każdy kryzys można razem zażegnać.
– wyjaśnia Jarosław Świerczewski, dyrektor SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach.
Każdy, kto pracuje w SOS Wioskach Dziecięcych wykonuje ogromną, nieraz naprawdę wymagającą psychicznie pracę. Z kolei nasi podopieczni dopiero u nas doświadczyli spokoju oraz rodzinnego ciepła i nieraz dalej muszą przepracowywać rany sprzed lat. To naprawdę ważne, aby pozwolić sobie czasem odetchnąć. Zwłaszcza w tym roku, gdy SOS Wioski Dziecięce w Polsce obchodzą swoje 40-lecie!
– dodaje Jarosław Świerczewski.
40 lat SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce
1 Wymienione działania to jedynie część pomocy, które oferuje stowarzyszenie. Więcej: https://wioskisos.org/co-robimy/]
***
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.