Siedlce kochają sport. Właśnie dlatego 7 lat temu wpadliśmy razem na pomysł niecodziennego triathlonu, który poza zdrowym „wyciskiem”, będzie dobrą okazją do poznania się, zintegrowania, a także sprawdzenia nie tylko swojej wytrzymałości fizycznej, lecz także krzepy intelektualnej.
Wspomina Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.
Młodzieżowa Wspólnota Mieszkaniowa SOS – przez sport do serca
Nasi podopieczni biegają, chodzą na siłownię, kochają sportową rywalizację i przekraczanie własnych granic. Każdego lata odwiedzamy rowerami któryś z programów naszego Stowarzyszenia – w zeszłym roku pojechaliśmy wzdłuż bałtyckiego wybrzeża do Wioski SOS w Karlinie, w tym roku planujemy odwiedzić Ustroń. Dla nas sport nie jest jedynie sposobem spędzania wolnego czasu. W Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej SOS pełni on bardzo ważną funkcję w pracy nad emocjami i trudnymi doświadczeniami, z którymi nieraz musiały się mierzyć osoby mieszkające u nas.
Tłumaczy Tomasz Wrzosek
Harmonogram wydarzenia
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie.
Przez cały 2023 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2203 polskich beneficjentów, w tym 1422 dzieci i młodzieży – 368 w opiece zastępczej oraz 1054 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 3104 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało pomoc terapeutyczną, psychologiczną i niezbędne wsparcie do życia w nowych realiach.