Nadciąga wielkie święto sportu! 3 czerwca 2023 r. po terenie SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku przebiegną atleci o wielkich sercach – zarówno zawodowi, amatorzy, jak i ci najmłodsi. Wydarzenie, jak co roku, będzie obfitować w liczne atrakcje i stanie się świetną okazją do integracji w duchu sportowym.
„Bieg po uśmiech” to cykliczna impreza, która od 1994 roku tłumnie gromadzi mieszkańców Kraśnika i okolic. W sportowej atmosferze, przy akompaniamencie muzyki na żywo i wesołego gwaru odbywają się tu biegi dla każdego: dzieci – tych młodszych i nieco starszych (zaplanowane są biegi dla siedmiu kategorii wiekowych chłopców i dziewczynek), zawodowych biegaczy i wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w biegu głównym na dystansie 5 kilometrów. Ponadto, rozgrywany będzie także „Bieg integracyjny” dla osób z niepełnosprawnościami.
-„ Bieg po uśmiech” po raz kolejny pokaże, że Kraśnik to miejsce przyjazne wszystkim, a nasza Wioska Dziecięca SOS stanie się centrum spotkań rodzinnych. Bieganie to aktywność dostępna dla każdego, która przynosi mnóstwo pozytywnej energii – liczymy że każdy z nas, wraz ze swoimi bliskimi spędzi ten czas aktywnie, wśród endorfin i pięknych osób. – mówi Dariusz Krysiak, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Kraśnik, organizator „Biegu po uśmiech”.
Zapisy
Zapisy do „Biegu po uśmiech” wciąż trwają! Aby wziąć udział w Biegu Głównym, należy zarejestrować się na stronie https://dostartu.pl/xxvii-bieg-po-usmiech-v9034. Zapisy do biegów dzieci i młodzieży odbędą się w dniu imprezy w godzinach 8:00-10:00.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymają tradycyjne trofea sportowe i nagrody. Na wszystkich czeka skromny poczęstunek. Każdy dostaje okolicznościowy dyplom i bez względu na zajętą lokatę może uczestniczyć w losowaniu nagród – niespodzianek.
Rodzice SOS poszukiwani!
Impreza jest przede wszystkim wydarzeniem rodzinnym, gdzie dzieci wspólnie z rodzicami – tymi biologicznymi, jak i zastępczymi – spędzają wspólnie piękne chwile. Niestety w Polsce, ze względu na brak kandydatów na opiekunów zastępczych, wiele dzieci pozostaje w swoich rodzinach, które nie zapewniają im prawidłowego rozwoju, a często również bezpieczeństwa. Z tego względu, w trakcie wydarzenia podkreślana będzie rola rodzicielstwa zastępczego, którego celem jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego, pełnego ciepła zastępczego domu.
– Potrzeby są ogromne, bo zgłoszeń z prośbą o przyjęcie dzieci do pieczy zastępczej wciąż przybywa. Chcielibyśmy zapewnić bezpieczny, wspierający dom wszystkim potrzebującym dzieciom, ale to może się udać wyłącznie przy pomocy dorosłych, którzy będą dla nich oparciem w walce z trudnościami, które los przed nimi stawia – mówi Halina Kozacka, Mama SOS z Kraśnika. – To trudne zadanie, ale też dające ogromną satysfakcję. Poza tym, przy wsparciu specjalistów zapewnianym przez Stowarzyszenie, m.in. psychologa, terapeuty czy asystenta pomagającego w codziennych obowiązkach, nie ma rzeczy niemożliwych – dodaje Mama SOS.
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za rok 2022 r., w pieczy zastępczej przebywało aż 73 400 dzieci*, łącznie w 2022 roku do pieczy zastępczej trafiło 9528 dzieci z rodzin naturalnych. Tylko w województwie lubelskim w 2022 roku odnotowano 360 przyjęć do pieczy.
Osoby zainteresowane pracą Rodzica SOS bądź Prowadzących Rodzinne Domy Dziecka są proszone o przesłanie CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org lub poprzez formularz na stronie wioskisos.org. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji Rodziców SOS znajdują się na stronie https://wioskisos.org/rodzic-sos/.
Nie tylko dla biegaczy
Bieg po uśmiech to impreza dla dzieci, rodzin, sąsiadów i przyjaciół. Dla nich wszystkich zaplanowane są liczne atrakcje: pokaz sztuk walki, występy artystyczne, wesołe miasteczko.
Poniżej szczegółowy plan imprezy:
8.00 - Otwarcie biura zawodów (bieg 5 km)
8.00 - 10.00 - Zapisy do biegów dla dzieci i młodzieży
9.15 - Rozgrzewka biegowa dla uczestników biegu głównego - Xtreme
9.30 - Uroczyste otwarcie imprezy
9.40 - Bieg integracyjny
9.50 - Bieg Gości Honorowych
10.00 - Bieg Główny im. Andrzeja Kandzierskiego - 5km
10.05 - Otwarcie wesołego miasteczka
10.10 - Występ Gminnej Orkiestry Dętej z Zakrzówka
10.30 - Rozgrzewka biegowa dla dzieci i młodzieży - Xtreme
10.45 - Rozpoczęcie konkurencji biegowych dla dzieci i młodzieży
10.50 - Konkurs plastyczny pt. ”Sposób na zdrowie”
11.20 - Minikurs udzielania pierwszej pomocy (straż pożarna)
11.50 - Występ dzieci z Ukrainy
12.10 - Fireshow - występ grupy NIZAR
12.40 - Pokaz sztuk walki – Akademia Judo PERUN
13.10 - Pokaz straży pożarnej i ratownictwa medycznego
13.50 - Występ Oliwii Kołbuk uczestniczki The Voice Kids
14.00 - Dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród
14.30 - Losowanie nagród niespodzianek
Zapraszamy!
*56 604 dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej oraz 16 796 dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej; Dane MRiPS; 2022
***
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 39 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W 2022 r. z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich dzieci i dorosłych, w tym 1550 dzieci i młodzieży, z czego 366 w opiece zastępczej i programach młodzieżowych, a 1184 w Programie Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu „SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie rodzinom kompleksowego wsparcia, w tym pomocy psychologicznej i terapeutycznej. Stowarzyszenie pomaga również dzieciom w Zimbabwe i Kamerunie (ponad 5 000 osób) oraz dzieciom z ukraińskiej pieczy zastępczej. W 2022 r. Wioskach SOS mieszkało 166 uchodźców z Ukrainy, w tym 124 dzieci, a z programu dystrybucji voucherów Sodexo dla ukraińskich rodzin zastępczych oraz tych w trudnej sytuacji skorzystało prawie1500 osób (ponad 400 rodzin). SOS Wioski Dziecięce w Polsce są częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata.