Globalny Klaster Ochrony (GPC) podkreśla, że pilnie potrzebna jest opieka pourazowa i podstawowa opieka zdrowotna oraz niezbędne lekarstwa i środki medyczne. W wyniku walk, nalotów, ostrzałów artyleryjskich i ogólnej przemocy w kilku częściach Ukrainy zginęło 227 cywilów, w tym 15 dzieci. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) rannych zostało 525 cywilów, w tym 28 dzieci. W ciągu zaledwie siedmiu dni z Ukrainy uciekło milion osób. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce jest w trakcie ewakuacji kolejnych grup dzieci i rodzin zastępczych z Ukrainy.
Dzieci przebywają w improwizowanych schronach, w piwnicach, gdzie siedzą i chowają się przed bombami. Niestety ataki bombowe i rakietowe wciąż się nasilają. Pomiędzy nalotami nasi psychologowie z SOS Ukraina uczą dzieci poprzez zabawę, jak się ukrywać, jak reagować na ataki. Staramy się zminimalizować psychologiczną traumę, czyniąc z tego, na ile to możliwe, zabawę, przeżycie, a nie traumę. Chociaż trauma niestety nadal istnieje.
- komentuje Serhii Lukashov, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych w Ukrainie.
Na ten moment ewakuowaliśmy 95 dzieci i 25 opiekunów, razem 120 osób, które przyjęliśmy już do wszystkich naszych lokalizacji – w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Obecnie trwają kolejne próby ewakuacji.
- komentuje Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce